Projekt domu nowoczesnego
Pierwszą rzeczą, jaka kojarzy się z nowoczesnym projektem domu jest jego wygląd. W powszechnym wyobrażeniu taki dom ma płaski dach, duże okna, a jego elewacja nie obfituje w detale i ozdobniki. Jest w tym stereotypie trochę prawdy, ale nowoczesny dom to nie tylko widoczne gołym okiem proste kształty. To także najnowsze technologie budowlane i innowacyjne rozwiązania, dzięki którym budynek spełnia najwyższe standardy energetyczne, jest ekologiczny i komfortowy. Nierzadko są to domy inteligentne, wyposażone w zdalnie sterowane zabezpieczenia, które chronią przed dostępem niepowołanych osób i umożliwiają oszczędne gospodarowanie energią.
Designerskie konstrukcje, wielkie przestrzenie, ciekawe rozwiązania
W konstrukcjach domów nowoczesnych dominują proste kształty. Najczęściej taki projekt domu opiera się na jednym lub kilku zachodzących na siebie prostokątach. Zdarzają się tu także lukarny i wykusze, które pełnią podobną funkcję jak w budownictwie w stylu tradycyjnym, czyli powiększają powierzchnię użyteczną i są ozdobami. Jeśli w nowoczesnych domach widuje się je rzadziej, to dlatego, że każdy tego typu element niesie ryzyko utraty ciepła i wymaga bardzo starannej izolacji. Zwarte bryły domów, bez wnęk i elementów wystających, są najkorzystniejsze z punktu widzenia gospodarowania ciepłem, dlatego przeważają w projektach nowoczesnych domów energooszczędnych.
Podobną rolę odgrywają płaskie dachy – im dach jest prostszy, tym łatwiej do skutecznie zaizolować. Stąd przewaga dachów płaskich lub dwuspadowych bezokapowych w projektach domów nowoczesnych. Warto przy tym zauważyć, że nie w każdym rejonie możliwe jest zbudowanie domu z dachem płaskim i dość często miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy dla wybranej przez inwestora lokalizacji wręcz wymagają określonego kąta nachylenia dachu, co nieco ogranicza wybór nowoczesnego projektu domu.
Inną bardzo charakterystyczną cechą nowoczesnych domów są duże i bardzo duże przeszklenia. Wielkie okna i wręcz całe szklane ściany buduje się nie tylko w salonach, ale także w sypialniach. Ponieważ dostępne obecnie materiały i technologie umożliwiają takie ich wykonanie, aby nie powodowały strat ciepła, a położone od strony południowej nawet pozwalają zimą wykorzystywać ciepło słońca, to można je projektować bez obaw o niekorzystny wpływ na bilans energetyczny domu. Zalety dużych przeszkleń to maksymalne doświetlenie i poszerzenie odczuwanej wielkości pomieszczeń o przestrzenie widoczne za oknami. Mają one także duże walory estetyczne.
Układ pomieszczeń w projektach domów nowoczesnych podporządkowany jest przede wszystkim potrzebom mieszkańców. Standardem jest rozdzielenie stref wspólnej, w postaci salonu, jadalni i kuchni, i prywatnych sypialni i gabinetów. Zależnie od powierzchni projektuje się jedną lub więcej sypialni typu master bedroom, czyli własną garderobą albo garderobą i łazienką. W domu parterowym podział na strefy dzienną i nocna przebiega zwykle wzdłuż jednej z osi poziomych budynku, w dwukondygnacyjnym natomiast – pomiędzy piętrami.
Najnowsze technologie, wysokie standardy
Chociaż wygląd zewnętrzny i komfort mieszkania mają oczywiście duże znaczenie i jako pierwsze są przedmiotem oceny w momencie, kiedy przeglądamy projekty domu, to o nowoczesności decydują także sposób budowy i użytkowania domu. Wybór technologii budowlanej wpływa na standard termoizolacyjny budynku i na termin wykonania. Dostępne technologie modułowe i prefabrykowane w wykonaniu wyspecjalizowanych ekip zapewniają realizację projektu w stosunkowo krótkim terminie i w wysokiej jakości. Aby to było możliwe, warto kupić projekt domu w pracowni architektonicznej z dużym doświadczeniem i dysponującej odpowiednimi narzędziami do tworzenia projektów i dokumentacji.
Nowoczesny dom jest wyposażony w rozwiązania, dzięki którym jest przyjazny dla środowiska i oszczędny w użytkowaniu. Oznacza to instalacje korzystające z odnawialnych źródeł energii, jak fotowoltaika, rekuperatory czy panele słoneczne, oraz ekologiczne ogrzewanie, jak pompa ciepła oraz inne systemy wspierające ekologiczne użytkowanie zasobów, głównie wody.