Projekt gotowy czy indywidualny - który lepszy przy budowie domu?

2018-07-16

Budowa domu to poważna inwestycja, nie tylko pod względem finansowym, ale także i czasowym. Zaangażowanie inwestora jest niemal kluczowe — w końcu realizuje się jego marzenie i w związku z tym pożądanym jest, by dom, który powstaje spełniał jego indywidualne oczekiwania. Kupowanie projektu jest więc tym momentem, w którym kreśli się przyszły wygląd, funkcyjność i przyszły komfort mieszkania. Sprawdzimy, czy lepiej kupować projekt gotowy, czy zamówić projekt indywidualny.

Projekt gotowy czy indywidualny - który lepszy przy budowie domu?

Projekt gotowy: zalety i wady

Bogata oferta gotowych projektów wydaje się niezwykle kusząca. Katalogowa wizualizacja w połączeniu z ceną, która sugerowałaby, że realizacja danego projektu jest niezwykle tania sprawia, że wielu początkujących inwestorów decyduje się na sięgnięcie po gotowy model. Tymczasem rzeczywista budowa domów nie opiera się o schematy powtarzalne w całości, w związku z tym trzeba pamiętać, że podawane koszty są podstawowymi i nie obejmują wielu kluczowych kwestii.

Gotowy projekt domu można — w dużym uproszczeniu — nazwać pojęciem, na podstawie którego zostanie stworzony określony dom. Jeśli inwestor dokona dobrego wyboru zmian w projekcie będzie niewiele, jednak jeśli przy bliższym poznaniu okaże się, że trzeba na niego nanieść większe poprawki pojawiają się spore koszty.

Mówiąc wprost, gotowy projekt wymaga poniesienia dodatkowych kosztów, których nie można w żaden sposób uniknąć. Konieczne jest dostosowanie go do warunków zabudowy terenu i innych zapisów dotyczących działki, na której ma stanąć budynek.

Koszty przy gotowych projektach

Z całą pewnością kupując gotowy projekt inwestor musi automatycznie liczyć się z tym, że sam jego zakup nie jest ostatecznym i całkowitym kosztem, jaki poniesie. Do tychże należą:

- adaptacja projektu;

- wykonanie projektów przyłączy;

- współpraca z geodetą.

Do oczywistych kosztów dochodzi także ryzyko, że przy dużych zmianach koszty budowy będą wzrastały na kolejnych etapach. Istotne jest także to, co konkretnie w projekcie ma zostać zmienione. O ile zmiana wielkości czy usytuowania okna nie powinna wiązać się z dużym kosztem, o tyle już zmiana nachylenia dachu ma kolosalne znaczenie.

Co więcej, gotowe projekty nie oznaczają, że budowa domu może rozpocząć się niemal natychmiast. Błędne jest więc myślenie, że sięgając po gotowe rozwiązanie uzyskuje się automatyczne pozwolenia. Te wymagają dopełnienia tych samych procedur co w przypadku indywidualnych projektów. Muszą być więc zatwierdzone przez uprawnionego projektanta, dopełnione o dodatkowe projekty i konieczne, opisane w prawie budowlanym załączniki. Minusem takiej sytuacji jest więc fakt, że wydanie pozwolenia na budowę jest wydłużone o czas potrzebny na zebranie właściwej dokumentacji, której opracowanie może generować dodatkowe koszty.

Plusy gotowych projektów

Popularność gotowych projektów determinuje architektów do tworzenia ich w wysokiej jakości. Nie zmienia to jednocześnie faktu, że budowa domu z takiego źródła ma swoje zalety, którymi są:

- łatwość sprawdzenia budowy domu w różnych źródłach;

- projekty weryfikowane bezpośrednio przez rynek;

- ogromna ilość projektów różnego rodzaju;

- przybliżony koszt budowy system gospodarczym.

Indywidualne projekty domów — marzenia szyte na miarę

Przyjrzyjmy się teraz indywidualnym projektom domów, które przez wielu uważane są za jedyne słuszne, chociaż droższe od tych katalogowych. Kwestia ceny jest jednak bardzo płynna, ponieważ może się okazać, że projekt indywidualny okaże się tańszą opcją.

Pamiętając jednocześnie, że budowa domu jest inwestycją na resztę życia warto się zastanowić, czy dom nie powinien być skrojony na miarę naszych — indywidualnych - potrzeb. To jedna z zalet projektów wykonywanych na zamówienie. Pracownia architektoniczna bierze pod uwagę usytuowanie działki, jej możliwości, a także uwarunkowania dotyczące terenu. Obowiązkowo też zbiera informację dotyczącą wymagań i potrzeb inwestora, wsłuchuje się w jego wizje oraz koncepcje i dopiero na tej podstawie przystępuje do działania.

Jeśli chodzi o sprawy stricte finansowe, inwestor ma na ten sektor duży wpływ. Charakterystycznymi cechami w tej kwestii są:

- wyższy koszt projektu w porównaniu z gotowym niewymagającym dużych zmian;

- znany od początku całkowity koszt projektu.

Zaznaczyliśmy, o wyższych kosztach, aczkolwiek należy zauważyć, że mówimy o domach, które są niepowtarzalne i w pełni dopasowane. Poza tym ta różnica zazwyczaj wynosi do 2 tys. złotych, co w ogólnym rozrachunku budowy okazuje się praktycznie nieodczuwalne.

Budowa domów z projektów indywidualnych — zalety

Bezspornie budowa domów opierających się na indywidualnych projektach przebiega sprawniej już na samym starcie. Architekt tworzy nie tylko podstawowy projekt, ale i wszystkie pozostałe potrzebne do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Inwestor otrzymuje więc kompleksową dokumentację.

Zalety:

- dokumentacja w cenie projektu;

- kompleksowe wykonanie pozwalające na szybkie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę;

- projekt nie wymaga adaptacji.

Do tych oczywistych atutów należy także dodać stały kontakt z architektem i możliwość współtworzenia projektu. Naturalnie, otrzymany projekt nie jest zweryfikowany przez rynek, jednak jeśli wykona go architekt uznany na rynku można być pewnym, że budowa domu będzie spełniała najwyższe standardy, a dom będzie rzeczywiście tym wymarzonym i perfekcyjnym w najmniejszym szczególe.

Udział przy stworzeniu artykułu: PRB Adam, firma zajmująca się budowaniem domów w Poznaniu i okolicy.

Artykul opublikowany: 2018-07-16 / w dziale: Budownictwo