Projekty domów - rodzaje i charakterystyka
Współczesne budownictwo jest bardzo zróżnicowane, a wybór projektów może przyprawić o zawrót głowy! Inwestor, który planuje budowę domu, musi wziąć pod uwagę mnóstwo czynników, zanim zdecyduje się na konkretny projekt. Jakie rodzaje domów są obecnie najchętniej wybierane?
Domy nowoczesne
Projekty o prostej bryle i nowoczesnym designie cieszą się ogromną popularnością. Dzięki ergonomicznej budowie, pozwalającej zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz dużym przeszkleniom wpuszczającym mnóstwo naturalnego światła do wnętrza, domy nowoczesne coraz częściej są też energooszczędne. W nowoczesnym budownictwie chętnie korzysta się z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień, które wykorzystuje się do upiększenia elewacji budynku.
Wnętrza nowoczesnych domów powinny być otwarte, przestronne i jasne, powinna do nich docierać duża ilość światła słonecznego.
Domy z poddaszem do adaptacji
Domy parterowe z możliwością adaptacji poddasza są chętnie wybierane przez inwestorów z uwagi na cały szereg zalet. Takie domy wyglądają elegancko i nowocześnie, nie zajmują dużo powierzchni na działce, a poza tym są stosunkowo tanie w budowie i funkcjonalne. Z reguły na parterze znajduje się strefa dzienna z dużym salonem, aneksem kuchennym i pomieszczeniami gospodarczymi, natomiast poddasze tworzy strefę nocną z sypialniami.
Domy z poddaszem użytkowym są świetną propozycją dla niewielkiej, trzy- lub czteroosobowej rodziny. Są też odpowiednim rozwiązaniem dla młodych inwestorów, którzy dopiero planują powiększenie rodziny i chcą urządzić poddasze dopiero wtedy, kiedy będzie to konieczne.
Domy parterowe
Tego typu projekty najlepiej sprawdzą się na przestronnych działkach. Domy parterowe w większości przypadków mają dużą powierzchnię zabudowy, dzięki czemu wszystkie pomieszczenia bez problemu mieszczą się na jednej kondygnacji. Takie rozwiązanie ma swoje zalety - domownicy są zawsze blisko siebie, nie ma też konieczności wnoszenia ciężkich mebli i innych przedmiotów na piętro. To funkcjonalne i wygodne rozwiązanie, pozwalające sporo zaoszczędzić na materiałach. Parterowy dom jest raczej tani w budowie, a przy tym prezentuje się bardzo efektownie. Nowoczesne domy parterowe mają otwarte wnętrza, które dzięki ograniczeniu ilości ścian, zyskują na przestrzeni.
Domy ekonomiczne
Zwarta bryła, niewielka powierzchnia (mniej więcej do 120m), brak ozdobnych elementów takich jak wykuszem - to cechy domu ekonomicznego, którego głównym zamierzeniem jest ograniczenie kosztów budowy oraz eksploatacji. Dzięki licznym, nowoczesnym rozwiązaniom, koszty ogrzewania nie są wysokie. Dom ekonomiczny jest też niedrogi w budowie. Projekty takich domów mają zazwyczaj prosty kształt, dwuspadowy dach i ograniczone zdobnictwo. Cechy te pozwalają zaoszczędzić inwestorom, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na wygląd domu, gdyż odpowiadają współczesnym standardom oraz modzie na minimalizm.
Domy na wąską działkę
Ceny gruntów są coraz wyższe, szczególnie w okolicach dużych miast. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup niewielkiej, wąskiej działki. Ograniczona powierzchnia powoduje, że nie każdy projekt domu można na niej zrealizować. Na wąskich działkach zazwyczaj buduje się domy o niewielkiej powierzchni zabudowy, które zyskują na przestrzeni dzięki dodatkowym kondygnacjom. Mogą to być domy piętrowe, albo nawet piętrowe z poddaszem użytkowym.
Jak wybrać najbardziej odpowiedni projekt?
Wybór odpowiedniego projektu domu zależy od wielu czynników. Bardzo istotna jest oczywiście wielkość działki, gdyż to od niej zależy, jaki dom może zostać wybudowany. Mała działka jest sporym ograniczeniem, gdyż mogą na niej stać tylko budynki o niewielkiej powierzchni zabudowy, na przykład piętrowe. Oczywiście zawsze wchodzi w grę adaptacja projektu, ale lepiej zawczasu przemyśleć sprawę i wybrać projekt, który najlepiej pasuje do naszej działki i zagospodarowania terenu.
Kolejną ważną kwestią są ograniczenia finansowe inwestorów. Jeśli chcą zaoszczędzić, powinni pomyśleć o domu ekonomicznym lub parterowym, ewentualnie parterowym z poddaszem.
Duże znaczenie przy wyborze mają też osobiste preferencje inwestorów, na przykład to, czy wolą nowoczesny, czy klasyczny styl budownictwa.