Trendy na rynku mieszkaniowym w 2018 roku

2018-04-12

Rynek nieruchomości to segment gospodarki, który nieustannie ewoluuje. Co roku na jego funkcjonowanie wpływają wiele różnych czynników, m.in. poziom wzrostu gospodarczego, poziom inflacji, sytuacja na rynku pracy i wiele innych. Jakie wyzwania postawi w tym roku przed inwestorami oraz klientami?

Trendy na rynku mieszkaniowym w 2018 roku

Ceny idą w górę

Wzrost cen to nienajlepsza wiadomość zarówno dla klientów, jak i deweloperów. Ubiegły rok okazał się bardzo korzystny, o czym świadczy duże zainteresowanie ze strony nabywców. W efekcie zdecydowana większość mieszkań znalazła właścicieli jeszcze na długo przed zakończeniem prac budowlanych. Ta sytuacja może się odmienić w tym roku. Wszystko przez rosnące ceny gruntów. Liczba działek w okolicach dużych miast z roku na rok jest coraz mniejsza, natomiast zainteresowanie deweloperów nie maleje. Wzrost kosztów sprawia, że inwestycje stają się nieopłacalne dla wykonawców, co zmusza ich do wycofywania się z transakcji. Mniejsza liczba realizacji to oczywiście ograniczona dostępność, a co za tym idzie - wyższe ceny.

Problemy z dostępnością gruntów odbijają się na kosztach budowy. Poza wzrostem cen materiałów wpływ na taki stan rzeczy ma również rynek pracowniczy. Inwestorzy zmagają się z niedoborem pracowników. Jedynym rozwiązaniem, żeby przyciągnąć chętnych do pracy są podwyżki płac. Nie wiadomo jak długo taka tendencja się utrzyma, jednak może ona znacząco wyhamować rynek.

W centrum coraz ciaśniej

Coraz ciaśniej robi się także w centrach miast. Polacy nie obawiają się zmiany miejsca zamieszkania i kiedy poprawia się ich sytuacja materialna, wybierają mieszkania w lepszych lokalizacjach. Kiedyś dużym zainteresowaniem cieszyły się lokale na obrzeżach, teraz centralne punkty w miastach znów zyskują na popularności. Popyt nie maleje, zmniejsza się natomiast dostępność nieruchomości. Trend będzie więc korzystny dla tych, którzy posiadają mieszkanie w takiej lokalizacji i zamierzają je wynająć lub sprzedać. Zyskać mogą na tym także inwestorzy, zajmujący się odnawianiem starych i zaniedbanych budynków.

Mieszkania gotowe do użytku

Trendem, który w ostatnich latach znacząco zyskuje na popularności, jest zakup nowego mieszkania wraz z oferowanym przez dewelopera pakietem wykończeniowym. Takie rozwiązania przyciągają klientów zarówno ze względu na oszczędność czasu, jak i na atrakcyjną cenę, często konkurencyjną wobec urządzania lokalu na własną rękę. Dodatkowym atutem wydaje się fakt, żę taka usługa może zostać objęta kredytem hipotecznym. Dla wielu nabywców może być to argument przeważający.

Artykul opublikowany: 2018-04-12 / w dziale: Wiadomości