Wyniki za 1 kwartał 2017 dla całej branży budowlanej

2017-06-19

Główny Urząd Statystyczny na początku czerwca przedstawił raport odnośnie budownictwa mieszkaniowego w I kwartale 2017 roku. Raport pokazuje ile mieszkań oddano do użytkowania w trzech pierwszych miesiącach bieżącego roku. Takie dane to nie tylko ciekawostka, to przede wszystkim odzwierciedlenie sytuacji w jakiej znajduje się polski rynek inwestycji budowlanych, nakierowanych na budownictwo mieszkaniowe.

Wyniki za 1 kwartał 2017 dla całej branży budowlanej

40587 mieszkań oddanych do użytku

Pierwsze trzy miesiące na rynku budowlanym to oddanie w sumie 40587 mieszkań do użytkowania. Wynik znacznie lepszy niż w analogicznym okresie rok wcześniej, kiedy to oddano „jedynie” 37423 mieszkania. Dane statystyczne pokazują, że w większości działów budownictwa mieszkaniowego są wzrosty. Przygotowano więcej mieszkań zarówno w ramach działalności komercyjnej, indywidualnej oraz zakładowej. „Na minusie” znalazły się z kolei mieszkania w budownictwie komunalnym oraz spółdzielczym. 

Dynamika mieszkań oddanych do użytku

 

Minimalne zmiany w powierzchniach użytkowych nowych mieszkań

Z danych zebranych i opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika również, że w I kwartale 2017 roku średnia powierzchnia użytkowa mieszkań równa się 97,2 metrów kwadratowych i jest to mniej niż było w I kwartale 2016 roku. Różnica jednak wynosi jedynie 0,6 metra kwadratowego czyli znikoma wartość. Największa różnica na minus odnosi się do indywidualnego budownictwa, która spadła ze 137,6 metrów kwadratowych do 135,1. 

 

Ile budynków mieszkalnych przekazano do użytkowania w I kwartale 2017 roku?

Niecałe 20 tysięcy, a dokładniej 19289 budynków mieszkalnych oddanych do użytku zamyka I kwartał bieżącego roku, o łącznej średniej kubaturze wynoszącej 723,8 metrów sześciennych. To wynik znacznie lepszy niż rok wcześniej, kiedy to na rynku pojawiło się 18059 nowych budynków gotowych do zamieszkania. Patrząc na podział wieś-miasto, znacznie lepiej wypada budownictwo na prowincji. Tam oddanych zostało do użytkowania aż 67% wszystkich budynków o przeznaczeniu mieszkalnym. W miastach takich inwestycji pojawiło się „tylko” 6307.

Taka sytuacja nie może dziwić. Miasta nie są „z gumy”, coraz mniej terenów pod inwestycje budowlane, a cena metra kwadratowego szybuje w górę. Deweloperzy poszukują atrakcyjnych lokalizacja blisko wielkich miast ale często znajdujących się granicach administracyjnych gmin wiejskich, co ma wpływa na wyniki z I kwartału. Również osoby prywatne, decydujące się na budowę domów, muszą szukać lokalizacji z dala od miasta. Większe możliwości wyboru miejsca na nowy dom, niższe koszty zakupu ziemi, tereny wiejskie wygrywają z miejskimi. 

Lokalizacja nowych inwestycji

 

Co przyniosą kolejne miesiące na rynku budowy mieszkań?

Jak wynika z danych przygotowanych przez GUS, I kwartał 2017 roku to początek inwestycji w budowę nowych mieszkań, w łącznej liczbie 44206. To o prawie 10000 więcej rozpoczętych budów niż w I kwartale 2016 roku. Ponad połowa rozpoczętych inwestycji, czyli 23191 mieszkań, dotyczy realizacji przygotowywanych przez deweloperów na terenie całego kraju. Równocześnie dane pokazują, że marazm panuje w budownictwie spółdzielczym, czynszowym czy komunalnym. W całym kraju, w tych dziedzinach rozpoczęto budowę 1130 mieszkań, czyli niewielki procent z wszystkich inwestycji. 

Pozwolenie na budowę - liczba mieszkań

 

Sytuacja gospodarcza i polityczna wpłynie na lepsze wyniki?

I kwartał roku 2017 to oczywiście miesiące, co do których nie oczekuje się „szaleństw” związanych z budownictwem, nie tylko mieszkaniowym. Warunki atmosferyczne panujące w naszej szerokości geograficznej skutecznie potrafią płatać figla inwestorom budowlanym. Następne kwartały będą zdecydowanie lepsze niż ten pierwszy, nastąpić ma znaczny wzrost.

Deweloperzy publikujący wyniki sprzedaży mieszkań chwalą się wzrostami, w porównaniu do I kwartału 2016 gdzie są one większe o 20-30%. Dodatkowo istnieje szansa, że jeszcze w tym roku do użytku zostaną przekazane pierwsze mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus. Dlatego rok 2017 może być rekordowy jeżeli mowa o nowych inwestycjach mieszkaniowych. Zarówno tych oddanych do użytku jak i sprzedanych.

Pobierz raport PDF: Wyniki za 1 kwartał 2017 w branży budowlanej

Artykul opublikowany: 2017-06-19 / w dziale: Wiadomości