Zalety i wady piętrowego budownictwa jednorodzinnego

2022-03-25

Wybór projektu domu to nie lada wyzwanie dla większości inwestorów. Choć znaczna część z nich decyduje się na budowę obiektu parterowego lub z poddaszem, nie brakuje też zwolenników domów piętrowych. Takie budynki posiadają wiele atutów i stosunkowo mało minusów, co przekłada się na ich sporą popularność. Jakie są zalety i wady piętrowego budownictwa jednorodzinnego?

Zalety i wady piętrowego budownictwa jednorodzinnego

Zalety domów piętrowych

Projekty domów piętrowych to propozycje, które posiadają wiele ważnych zalet. Świetnie wkomponowują się w niewielkie lub nieustawne działki, pozwalając na urządzenie ogrodu i jednoczesne zaaranżowanie komfortowego, przestronnego wnętrza w budynku. Ich powierzchnia użytkowa rozmieszczona równomiernie na dwóch kondygnacjach umożliwia obniżenie ogólnego kosztu budowy. Jest to spowodowane faktem, iż domy piętrowe posiadają mniejsze fundamenty oraz dach, które to elementy konstrukcji są jednymi z najdroższych podczas realizacji inwestycji.

Wybierając projekt domu piętrowego, bez trudu urządzimy oddzielną strefę dzienną - gościnną i nocną - prywatną. Na parterze wygospodarujemy przestronny salon z kuchnią i jadalnią, a niekiedy także i gabinet, podczas gdy na górnej kondygnacji – zaciszne sypialnie wraz z łazienką. Możemy także zdecydować się na nieco inny podział, urządzając na dole część dla rodziców, a na piętrze – strefę dla najmłodszych domowników.

Jeżeli w przyszłości chcielibyśmy podzielić nasz budynek na dwa osobne mieszkania – projekt domu piętrowego idealnie nadaje się do tego celu. Dzięki temu będziemy mogli zamieszkać wspólnie z dorosłymi dziećmi lub starszymi rodzicami, nie tracąc przy tym wysokiego komfortu eksploatacji obiektu czy niezbędnego poziomu prywatności. Co więcej, brak skosów na piętrze zapewni nam większą przestrzeń mieszkalną i możliwości aranżacyjne, eliminując problem dopasowywania wysokości mebli do ścianki kolankowej.

 

Wady domów piętrowych

Zanim zdecydujemy się na zakup projektu domu piętrowego, weźmy pod uwagę jego negatywne strony. Taki budynek może być dość drogi w wykończeniu i późniejszym utrzymaniu – posiada bowiem dość dużą powierzchnię użytkową, którą należy urządzić, a następnie ogrzewać, oświetlać i remontować.

W domu piętrowym problematyczna może okazać się kwestia utrzymania optymalnej temperatury na obu kondygnacjach. Latem zlokalizowane na piętrze sypialnie mogą nadmiernie się przegrzewać, natomiast zimą – w przypadku nieprawidłowego docieplenia stropu – nadmiernie się wychładzać.

Kolejnym mankamentem, o jakim musimy pamiętać, jest obecność schodów pomiędzy piętrami. Ich codzienne pokonywanie może być szczególnie kłopotliwe dla osób starszych lub niepełnosprawnych, jak również niebezpieczne dla najmłodszych pociech. Z tego względu koniecznie może okazać się wygospodarowanie pokoju dla rodziców w podeszłym wieku na parterze, jak również zainstalowanie specjalnych barierek ochronnych dla dzieci na klatce schodowej.

 

Projekt domu piętrowego to rozwiązanie, które posiada wiele zalet – ale również i wad. Jego przyciągająca wzrok forma i nowoczesny charakter zaspokajają potrzeby wielu inwestorów, pozwalając im wykreować komfortową i praktyczną przestrzeń do życia. Piętrowy dom będzie najlepszym wyborem dla osób, które potrzebują sporo miejsca do codziennego funkcjonowania i są w stanie ponosić nieco wyższe koszty utrzymania takiego obiektu. Zanim więc podejmiemy decyzję o zakupie projektu domu piętrowego, zastanówmy się, czy będzie on dla nas optymalną opcją – zarówno pod kątem finansowym, jak i użytkowym.

Zdjęcie: Projekt M214a - Promień światła - wariant I z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Artykuł sponsorowany: Projekty gotowe domów piętrowych od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-pietrowych/

Artykul opublikowany: 2022-03-25 / w dziale: Porady