Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia? Zmiany w przepisach

2022-06-17

Od początku roku jesteśmy praktycznie zalewani informacjami, które dotyczą zmian wynikających z “Polskiego Ładu”. Oprócz dość sporego zamieszania, wywołanego przez kwestie związane z zarobkami Polaków, projekt ten prowadził także nowe zmiany w prawie budowlanym. 

Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia? Zmiany w przepisach

Projekt “Dom bez formalności“ wszedł w życie z dniem 3 stycznia 2022 roku. Jego założenia miały uprościć proces związany z budową domu, a co za tym idzie skrócić czas i ograniczyć formalności. Dotychczasowe prawo przewidywało podobne ustępstwa, jednak obowiązujące jedynie w przypadku budynku rekreacyjnego, którego wymiary nie przekraczają 35 m2.

Standardowy proces związany z formalnościami niezbędnymi do postawienia domu, rozpoczynał swój bieg od złożenia wniosku o wydanie pozwolenia. Organ, upoważniony do wydawania takich decyzji, ma aż 62 dni na ustosunkowania się do zgłoszenia. Zakładając, że w sprawie budowy zapadła pozytywna decyzja, to czas wydłuża się o kolejne 14 dni oczekiwania na uprawomocnienie wydanego pozwolenia. 

Realizacja procesu czasie wskazanym powyżej, może mieć miejsce, ale oczywiście w przypadku, kiedy wniosek złożono bezbłędnie oraz dołączono do niego wszelkie niezbędne dokumenty. Jeśli organ decyzyjny po zapoznaniu ze sprawą, dokona wezwania do uzupełnienia braków, to do okresu oczekiwania na decyzję należy doliczyć dodatkowe 30 dni.

Dom bez formalności - jakie zmiany wprowadza?

Ostateczny czas, w jakim możliwe jest zakończenie procesu uzyskania pozwolenia na budowę domu, dotychczas mógł wydłużyć się nawet do kilku miesięcy. Dlatego osoby, dla których załatwianie tego typu spraw urzędowych, może ucieszyć fakt, iż ustawodawca postanowił ułatwić nieco budowę domu.

Nie należy zbyt dosłownie interpretować nazwy projektu, ponieważ nawet “Dom bez formalności” wymaga dopełnienia kilku obowiązków urzędowych. Ich ilość jest jednak ograniczona, a podstawową zaletą wynikającą z nowych regulacji jest fakt, że nie jest tu wymagane posiadanie pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. 

  • Faktyczne formalności przed rozpoczęciem budowy wymagać będą złożenia oświadczeń o:

  • Realizacji budowy w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,

  • Przyjęciu osobistej odpowiedzialności za kierowanie budową, jeśli nie wyznaczono kierownika, 

  • Kompletności dokumentów dołączonych do składanego zgłoszenia.

Dokładna treść została opublikowana na Portalu Gov. Oświadczenie mówiące o tym, że cel planowanej budowy, to zaspokojenie własnych potrzeb mieszkalnych, składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. 

Jakie wymagania musi spełniać projekt domu?

Podstawowe kryterium jakie musi spełniać projekt zgłaszanego domu dotyczy jego wielkości. Wymagane jest, aby powierzchnia zabudowy nie przekroczyła maksymalnie 70 m2. Narzucone jest także ograniczenie maksymalnej liczby kondygnacji do dwóch. Przepisy mówią także o tym, że na 500 metrów działki może przypadać jeden dom.

Wstępne kryteria projektu Domu bez formalności określały maksymalnie 90 m2 dopuszczalnej powierzchni użytkowej budynku, jednak ostatecznie całkowicie zrezygnowano z limitów w tej kwestii. 

Zaprojektowanie takiego domu lepiej oddać w ręce specjalistów. W takim wypadku nawet certyfikowany kurs autocad i znajomość aktualnych trendów w architekturze, mogą nie być wystarczające, aby osiągnąć zadowalający rezultat. 

Inspirujące projekty małych domów

W wielu projektach, realizowanych zgodnie z nowymi zasadami, stosowane są antresole. Wymagania nie określają żadnych ograniczeń dla tego rozwiązania, może być ono wykorzystane na obu kondygnacjach. 

Projekty domów z antresolą muszą oczywiście uwzględnić odpowiednią wysokość sufitów. To też przekłada się na wymiary całego budynku. Szczególnie widoczne będzie to w przypadku, kiedy na obu kondygnacjach wstawiona zostanie antresola. 

Wyjątkowy klimat posiadają realizacje małych drewnianych domów. Szczególnie efektownie wyglądają w otoczeniu zieleni, drzew. Warte uwagi są również te domy, które posiadają ogromne okna. 

../media/art/380/window-3065345_960_720.jpg

Na popularności zyskują także gotowe projekty małych domów. Ich zaletą jest czas realizacji, który w większości przypadków jest krótszy. Wśród wykonawców można znaleźć oferty w przystępnych cenach. Może być to atrakcyjną kierowaną do klientów, dla których nie jest szczególnie istotne, aby przyszły dom był niepowtarzalny lub spełniał ich specyficzne oczekiwania.

Jeśli szukasz inspirujących projektów domu o powierzchni do 70m2, to zobacz realizacje znanych i cenionych firm. Wśród nich warta uwagi jest bogata oferta firmy ARCHON+, która przygotowała różne propozycje, w zależności od oczekiwań klientów. Oferta obejmuje specjalne projekty: o niższym koszcie budowy, parterowe, z poddaszem. Istnieje możliwość wykonania projektu na życzenie klienta, które zostanie dostosowane do potrzeb mieszkalnych dla rodziny.

Bogaty katalog projektów domów, który składa się z propozycji przygotowanych z myślą o odmiennych potrzebach klientów, można znaleźć na stronie firmy Mgprojekt. Dla tych, którzy mają wątpliwości przy dokonaniu wyboru lub potrzebują indywidualnej konsultacji, marka przygotowała możliwość odbycia porady pod wskazanym numerem.

Artykul opublikowany: 2022-06-17 / w dziale: Budownictwo