Czym ocieplić dach płaski na budynku?

2020-08-31

Płaski dach to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w nowoczesnych domach. Odpowiednio zaizolowany będzie skutecznie utrzymywał ciepło i korzystnie wpłynie na komfort życia domowników. Dach płaski na budynku można ocieplić w technologii tradycyjnego układu warstw lub metodą odwróconego dachu.

Czym ocieplić dach płaski na budynku?

Dach płaski nie ma zerowego kąta nachylenia. Ze względów bezpieczeństwa jego konstrukcja mocowana jest pod kątem od 2 do 25°. Taki układ pozwala na spływanie wody deszczowej i śniegu. 

Ocieplenie dachu płaskiego ‒ materiały

Grubość warstwy izolacji jest określana przez projektanta i zależy od współczynnika przewodzenia ciepła (λ). Wykonując izolację dachu płaskiego wentylowanego, najczęściej stosuje się styropian. Przykładem może być wodoodporna płyta URSA XPS. Jej zaletą jest łatwy montaż i odporność na ściskanie. Materiał ten ma wysoką wytrzymałość na korozję biologiczną, a struktura zamkniętych komórek powietrznych zapewnia mu dużą izolacyjność cieplną. Na stronach internetowych często dostępna jest promocja na płytę URSA XPS, która pozwala na wykonanie termoizolacji dachu płaskiego mniejszym kosztem. Innym rozwiązaniem jest używanie wełny mineralnej w postaci płyt. Ten materiał częściej pojawia się w przypadku dachów niewentylowanych, gdzie warstwa ocieplenia powinna stykać się z zewnętrznym ociepleniem ścian.

Najpopularniejsze technologie ocieplania dachu płaskiego

Technologie, które pozwalają na maksymalne ograniczenie strat ciepła w przypadku dachów płaskich, to metoda odwróconego dachu i układ tradycyjny. Pierwszy sposób polega na ułożeniu warstw ocieplenia w odwrotnej kolejności niż w przypadku klasycznej termoizolacji. Podczas ocieplania standardowego dachu (np. dwuspadowego) na górze mocuje się pokrycie dachu, a pod nim materiał izolujący. W przypadku techniki odwróconej od góry układa się kolejno: żwir lub płyty chodnikowe (rozwiązanie opcjonalne, dzięki któremu można swobodnie poruszać się po powierzchni dachu), geowłókninę, termoizolację, powierzchnię hydroizolacyjną i płytę konstrukcyjną ze spadkiem. Na budynkach, na których ocieplenie wykonano według metody odwróconej, można wykonać ogród na dachu. Tam, gdzie nie ma możliwości odwrócenia kolejności warstw termoizolacji, stosowany jest układ tradycyjny. W tym celu niezbędne jest ułożenie dwóch warstw np. papy termozgrzewalnej oraz montaż twardych styropianowych płyt izolacyjnych. Niezbędne jest także precyzyjne zabezpieczenie warstwy ocieplenia na krawędziach. To najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia izolacji. Jedną z technik jest przytwierdzenie desek (o centymetr mniejszych w porównaniu z grubością izolacji), wypuszczenie na ich brzegi papy i wzmocnienie całości listwami.

Artykul opublikowany: 2020-08-31 / w dziale: Budownictwo