Czym są klapy oddymiające?

2019-05-16

Klapy służące do odprowadzania dymu są elementem konstrukcyjnym budynku znajdującym się na dachu. Służą od odprowadzania szkodliwych substancji gazowych. Mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo całego budynku oraz ludzi znajdujących się w nim. Warto wiedzieć, czym są wspomniane klapy, jak są zbudowane oraz jakie najlepiej wybrać.

Czym są klapy oddymiające?

Czym są klapy dymne?
Klapy dymne to urządzenia znajdujące się na dachu, które otwierając się w sposób automatyczny, pozwalają na odprowadzenie dymu oraz innych szkodliwych substancji gazowych. Są bardzo praktyczne zwłaszcza w przypadku powstania pożaru, spięcia w instalacji elektrycznej lub awarii, które mogą wiązać się z emisją szkodliwych gazów. Pozwalają odprowadzać dym i gorące powietrze pozwalając na ewakuację ludzi oraz prowadzenie przez strażaków akcji ratowniczej.

Klapy oddymiające - budowa
Klapy zbudowane są zazwyczaj z trzech podstawowych części. Pierwszą z nich jest obudowa wmontowana w dach. Druga to drzwi, która pozwala otworzyć klapę. Mogą być to je np. jednoskrzydłowe drzwi, które otwierają się do góry lub dwuskrzydłowe drzwi otwierające się na boki. Trzecim elementem jest automatyczny system, który pozwala na otworzenie klap. Budowa klap jest zazwyczaj przystosowana do rodzaju dachu. Inaczej wykonane są klapy do dachów płaskich, a inaczej wyglądają te umieszczone w pasach świetlnych. Klapy wykonuje się z surowców odpornych na wysoką temperaturę.

Jakie klapy wybrać?
Wybór klap zależy od konstrukcji budynku oraz indywidualnych potrzeb inwestora. Najważniejszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru klap, jest mechanizm otwierania. Mogą być one otwierane mechanicznie, elektrycznie lub pneumatycznie. Sygnał może być przekazany do klap na podstawie sygnału z czujników dymu bądź po wciśnięciu przycisku oddymiania. Jednak musi być to sprawny i efektywny system, gdyż w innym przypadku klapy nie zadziałają. Oddymianie może nie tylko ograniczyć straty majątkowe, ale przede wszystkim uratować życie osobom znajdującym się wewnątrz budynku.

Artykul opublikowany: 2019-05-16 / w dziale: Budownictwo