Jak wybrać mieszkanie dla singla?

2017-09-26

Jak powinno wyglądać mieszkanie dla singla? Okazuje się, że wybór wcale nie jest taki łatwy jak się wielu osobom wydaje. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć klika różnych rzeczy. 

Jak wybrać mieszkanie dla singla?

Pierwsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać brzmi - wynajem czy zakup? Wiele osób, które żyją samotnie decyduje się na wynajęcie mieszkania. Na pewno to rozwiązanie ma wiele zalet - przede wszystkim pozwala na swobodę w migrowaniu -  pozwala na częste podróżowanie i zmiany miejsca zamieszkania. Poza tym wynajem nie wiąże się z dużą ilością formalności, w większości przypadków, nie trzeba również martwić się urządzaniem mieszkania. Jednak to rozwiązanie ma również i swoje wady. Przede wszystkim wynajmowane mieszkanie nigdy nie będzie własne, a dodatkowo trzeba dostosować się do wymogów jego właściciela. Należy się też liczyć z możliwością wzrostu czynszu. Właściciel zawsze może też wypowiedzieć umowę wynajmu. Poza tym nie każdy właściciel toleruje w swoim mieszkaniu zwierzęta czy osoby palące. Koszty wynajmu są różne w zależności od miasta itd. W dużych miastach czasem zakup mieszkania jest opcją tańszą. 

Singiel może się też zdecydować na zakup własnego mieszkania. Niestety w dużych miastach ceny nowych lokali są bardzo wysokie. Najczęściej zakup jest niemożliwy bez wsparcia kredytowego. Jednak takim lokalem można zarządzać według własnych potrzeb. Jest to także świetna inwestycja na przyszłość. Z drugiej strony trzeba liczyć się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Poza tym własny lokal to więcej obowiązków. 

W teorii osoby mieszkająca sama ma niższe dochody, bo nie sumują się one z dochodami partnera. Jednak z drugiej strony utrzymanie rodziny również nie jest tanie. Wiele zależy więc od banku, który ma udzielić kredytu. Wiele banków jednak o wiele ostrożniej podchodzi do klientów, którzy są singlami. Minimalne wynagrodzenie singla, który chce wziąć kredyt na mieszkanie w dużym mieście powinno wynosić co najmniej 3500 zł brutto. Wtedy bank raczej nie powinien mieć zastrzeżeń, że ten spłaci swoje zobowiązanie finansowe. Jeśli pensja jest niższa, najczęściej potrzebny jest większy wkład własny. Czasem konieczne jest też ubezpieczenie. 

Nie wszyscy wiedzą, że również single mogą skorzystać z dopłat w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Wprawdzie program się już kończy, ale można się jeszcze załapać na ostatnią pulę dopłat. Singiel, który chce się o taką pomoc ubiegać nie może mieć więcej niż 35 lat. Dopłata wynosi 10% wartości lokalu, przy tym że ten może mieć maksymalnie 50 metrów kwadratowych powierzchni. Na nieco więcej może liczyć singiel, który wychowuje dziecko lub dzieci. W tym przypadku również i metraż może być większy.

Każdy singiel decydując się na zakup własnego mieszkania powinien dopuszczać do siebie myśl, że w przyszłości być może przyda się mu większy metraż. Z czasem może założyć rodzinę czy zapragnąć kupić zwierzaka. Niekiedy więc będzie musiał zakupione mieszkanie sprzedać lub wynająć, a samemu zamieszkać w innym. Warto wziąć to pod uwagę już na samym wstępie.

Na podstawie: http://www.mapanieruchomosci.pl/blog/mieszkanie-dla-singla-co-brac-pod-uwage-dokonujac-wyboru/

Artykul opublikowany: 2017-09-26 / w dziale: Porady