Kupno mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę

2018-11-14

Jeśli decydujemy się kupno mieszkania od dewelopera warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Kupno mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę

Porównanie ofert

Kupowanie mieszkania bez rozeznania w rynku nieruchomości może być bardzo zgubne w skutkach. Możemy zwyczajnie dać się oszukać, zapłacimy za dużo, albo nie dopilnujemy wszystkich formalności. Dlatego, tak naprawdę niezależnie od tego czy decydujemy się na kupno mieszkania z rynku wtórnego czy od dewelopera powinniśmy cokolwiek wiedzieć na temat rynku. Dobrze jest porównać różne oferty, przejrzeć strony internetowe, zainteresować się tym co proponują inni deweloperzy, spojrzeć w ogłoszenia w agencjach pośredniczących w sprzedaży nieruchomości. Warto nawet podpytać znajomych, którzy też interesują się zakupem mieszkań o ich doświadczenia. Można też, znając parametry mieszkania poddać je darmowej wycenie online na stronie https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania, żeby zorientować się czy cena zaproponowana przez dewelopera jest słuszna.

Sprawdzenie dewelopera i proponowanych warunków

Wprowadzona w 2012 roku ustawa deweloperska daje prawo wglądu w tak zwany prospekt informacyjny inwestycji. warto poświęcić swój czas i przestudiować dokument. Zawarte są w nim różne istotne informacje takie jak posiadanie niezbędnych zezwoleń odnośnie danej inwestycji, termin zakończenia inwestycji, przeniesienia prawa własności nieruchomości. W prospekcie sprawdzimy plan zagospodarowania przestrzennego sąsiednich działek, podmiot finansujący inwestycję, doświadczenie dewelopera i ewentualne postępowania egzekucyjne przeciw niemu prowadzone. Dowiemy się też jaki jest status prawny działki. Tę ostatnią informację możemy i powinniśmy zbadać też w księgach wieczystych, z których wynika czy nieruchomość jest obciążona. Prospekt informacyjny inwestycji pozwoli nam także sprawdzić czy w pobliżu nie planowane są inwestycje, które mogą korzystanie z mieszkania uczynić uciążliwym - na przykład spalarnie śmieci, oczyszczalnie ścieków, fabryki. 
Kolejną grupą informacji są te dotyczące konkretnego, interesującego nas lokalu. W prospekcie sprawdzimy jakie zamontowano instalacje, jak wykończono mieszkanie, a to pozwoli nam wnioskować o kosztach, jakie jeszcze powinniśmy przewidzieć.

Umowa deweloperska

Kolejna kwestia, której powinniśmy dopilnować to podpisanie umowy deweloperskiej. Obejmuje ona wszystkie ustalenia finansowe jakie podejmiemy z deweloperem. Zanim ją podpiszemy możemy próbować utargować zniżkę, wynegocjować inne wykończenie. Umowę deweloperską możemy podpisać nawet w przypadku gdy mieszkanie nie jest jeszcze skończone i na sfinalizowanie inwestycji trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy. Prospekt informacyjny stanowić będzie część umowy deweloperskiej. Ponadto, znajdzie się w niej zobowiązanie do zawarcia umowy przenoszącej własność i wszystkie inne interesujące nas informacje - cena, terminy zapłaty i przekazania lokalu, skutki wycofania się z umowy, informacje dotyczące tego, że finalizacja inwestycji może przesunąć się w czasie. Podobnie jak umowa przenosząca własność, również umowa deweloperska ma charakter aktu notarialnego. Warto wspomnieć, że w praktyce wygląda to tak, że o kredyt ubiegamy się w zasadzie po podpisaniu umowy deweloperskiej, kiedy banki już wiedzą na co konkretnie miałyby tego kredytu udzielić. Może się jednak zdarzyć tak, że spotkamy się z decyzją odmowną, dlatego dobrze jest wcześniej ustalić z deweloperem schemat postępowania w takiej sytuacji. 

Obecnie rynek nieruchomości rozwija się bardzo prężnie. Ofert jest mnóstwo, a więc jest w czym wybierać. W związku z tym, jeśli coś nam nie odpowiada i nie czujemy się dobrze z jakąś propozycją - nie wiążmy się umową z danym deweloperem. Szukając dłużej mieszkania, na pewno znajdziemy coś, co będzie nam odpowiadało.

Przeczytaj więcej na: mieszkania.xyz

Źródło: sonarhome.pl

Artykul opublikowany: 2018-11-14 / w dziale: Porady