Skanowanie laserowe 3D. Na czym polega skaning laserowy?
Lasery posiadają bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach działalności człowieka. Są one stosowane również w celu prowadzenia specjalistycznych pomiarów. To właśnie na ich bazie wykonuje się dokładny skaning laserowy. Co warto o nim wiedzieć?

Skanowanie z wykorzystaniem lasera to zyskująca coraz większą popularność metoda pomiarowa, która ma na celu stworzenie dokładnego odwzorowania mierzonego obiektu czy przestrzeni. Dzisiaj skanowanie laserowe 3D jest wybierane w wielu różnych obszarach, w tym między innymi w architekturze oraz w budownictwie, by przygotowywać bardzo dokładne plany znacznie szybciej i łatwiej niż tradycyjnymi metodami pomiarowymi.
Skaning laserowy – szerokie zastosowanie
Skanowanie laserowe jest używane w wielu różnych dziedzinach, w tym głównie w architekturze oraz budownictwie, jak wspomniano wcześniej. Za pomocą tej techniki można obrazować wygląd między innymi:
- domów jednorodzinnych
- budynków wielorodzinnych
- obiektów użyteczności publicznej
- biurowców – obiektów biurowych
- obiektów handlowych i usługowych
- hal przemysłowych i innych obiektów przemysłowych
- obiektów zabytkowych
- infrastruktury drogowej
- konstrukcja na morzu
Dodatkowo skanowanie laserowe 3D jest także podstawą modelowania w środowisku BIM – technologia ta pozwala na tworzenie dowolnych rzutów i przekrojów obiektów, na przykład budynków.
Jak przebiega skanowanie laserowe?
Skanowanie, inaczej skaning laserowy to metoda pomiarowa wykorzystująca specjalne urządzenia laserowe, które najczęściej montowane są na samolotach lub samochodach. Podczas wykonywania pomiarów laser pobiera informacje o odległości od określonych punktów, a następnie na tej podstawie przygotowuje się tak zwane „chmury punktów”. Punkty w takiej chmurze posiadają precyzyjnie wyznaczone współrzędne przestrzenne względem osi X, Y oraz Z. Dodatkowo, lasery mogą odbierać także inne informacje, na przykład pozwalające na ustalenie koloru mierzonego obiektu. Pozyskana podczas pomiarów chmura punktów może być następnie przekształcona na plan danej przestrzeni czy budynku w 2D oraz w 3D. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie komputerowe.