4 kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę szukając mieszkania na wynajem

2017-09-26

Ciągle rosnące ceny nieruchomości oraz utrudnienia w otrzymywaniu kredytów powodują, że coraz więcej Polaków decyduje się na wynajem mieszkania. Coś co jeszcze kilka lat temu było domeną studentów i doktorantów obecnie cieszy się zainteresowaniem rodzin i par pracujących. Myślisz o usamodzielnieniu się i namiastce „pójścia na swoje”? Sprawdź, na jakie 4 kwestie trzeba zwrócić uwagę szukając mieszkania.

4 kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę szukając mieszkania na wynajem

Lokalizacja

Nie ma co się łudzić – lokalizacja to kluczowa kwestia, choć jednocześnie bardzo indywidualna. Ze względu na atrakcyjność największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania usytuowane w centrum. Wynika to z połączenia komunikacyjnego, bliskości dużych centrów handlowych, lokali usługowych oraz licznych klubów, restauracji i atrakcji turystycznych. Niestety, w tej części miast ceny nieruchomości są bardzo wysokie. Świetnym rozwiązaniem natomiast jest wynajem mieszkania w okolicach tzw. śródmieścia, gdzie działa większość dużych marketów i znajdują się liczne pętle tramwajowe i autobusowe.

Ilość pokoi i rozkład pomieszczeń

Istotna jest także liczba pokoi. Interesuje Cię wynajem w pojedynkę? Najlepsze będą kawalerki lub małe mieszkania dwupokojowe. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że większe lokale mogą okazać się poza zasięgiem cenowym. W przypadku małżeństw z dziećmi sprawdzą się mieszkania trzypokojowe. Z kolei wybierając wynajem z osobami nieznanymi, poznanymi np. z ogłoszenia, lepiej będzie sprawdzić rozkład pomieszczeń – pokoje przejściowe lub pokoje z aneksami kuchennymi mogą bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Zarządca nieruchomości

Przed wynajęciem mieszkania w danym budynku warto też zrobić mały research na temat zarządcy nieruchomości. W cenie są zarządcy tacy jak nordhome.com.pl, którzy oferują kompleksowe dbanie o budynek. Co to znaczy? Przede wszystkim regularne dokonują przeglądów technicznych i spisu usterek, a także zajmują się montowaniem urządzeń sanitarnych i ich konserwacją, spisywaniem liczników, windykacją należności oraz planowaniem modernizacji i remontów.

Rodzaj ogrzewania

To w dużej mierze zależy od budynku. Najmniej pożądanym rodzajem ogrzewania jest pojawiające się najczęściej w kamienicach ogrzewanie gazowe. Raz, że ze względu na ceny gazu jest bardzo niekorzystne pod względami ekonomicznymi, to jeszcze niesie ze sobą ryzyko awarii. Dość kosztowne jest także pojawiające się w nowym budownictwie ogrzewanie elektryczne. Optymalną opcją wydaje się więc ogrzewanie z sieci miejskiej.

Artykul opublikowany: 2017-09-26 / w dziale: Porady