Kiedy warto decydować się na kupno mieszkania od dewelopera?

2018-01-05

Własne cztery kąty są czymś, o czym marzy wielu z nas. Planując założenie rodziny lub przeprowadzkę do innego miasta, często stajemy przed decyzją, czy kupić nowe mieszkanie czy lepiej postawić na używane? Zarówno pierwsza, jak i druga alternatywa mają swoje plusy i minusy. Jest jednak kilka kwestii, które jednoznacznie pokazują nam, że warto postawić na mieszkanie samodzielne od dewelopera, co to za sytuacje? Koniecznie sprawdźcie!

Kiedy warto decydować się na kupno mieszkania od dewelopera?

Pieniądze

Pierwszą i dość logiczną sytuacją, gdy warto zdecydować się na kupno własnego mieszkania z rynku pierwotnego, jest dostateczna ilość gotówki. Jeżeli dysponujemy taką kwotą, w zasadzie nie mamy powodu, aby się wahać. Mieszkania nowe, deweloperskie, w większych miastach, kosztują w granicach 200 – 500 tysięcy łącznie z wykończeniem. W zależności od tego, jakich materiałów chcielibyśmy użyć do ich urządzania. Inną kwestią, związaną z pieniędzmi, ale również pozwalającą na kupno mieszkania od dewelopera, jest zdolność kredytowa oraz dobra praca. Musimy mieć pewność, że dostaniemy kredyt i będziemy mieli z czego spłacać należności. Należy pamiętać, że własne mieszkanie z rynku pierwotnego, wzięte na kredyt, to mniej więcej 30 lat spłacania. Dużo zależy jednak od wysokości rat i wkładu własnego.

Chęć posiadania własnego „M”

Kolejnym aspektem, który może skłonić nas do kupna mieszkania deweloperskiego, jest chęć posiadania czegoś własnego. Dla wielu ludzi, którzy wychowali się w domach wielopokoleniowych lub z licznym rodzeństwem, liczy się w dużym stopniu spokój, cisza i pewnego rodzaju harmonia bytu. Tej harmonii zazwyczaj nie jest w stanie zapewnić nam wynajęcie mieszkania lub pokoju, gdyż zawsze będziemy mieć albo świadomość tego, że w niedalekiej przyszłości będzie trzeba poszukać czegoś nowego albo mieszkać z innymi. Jeżeli jest w nas silna potrzeba posiadania własnego mieszkania, warto przemyśleć tę decyzję i być może jednak zdecydować się na gwarantowane, własne mieszkanie z rynku pierwotnego.

Mieszkania bez ukrytych wad

Warto zdecydować się na mieszkanie deweloperskie na pewno wtedy, gdy chcemy mieć stu procentową pewność tego, co kupujemy. Tej pewności nie dają nam albo w znacznie mniejszym stopniu, mieszkania z rynku wtórnego. Poprzedni właściciele mogą starać się zatuszować pewne sprawy lub nie chcieć o nich powiedzieć. Taka sytuacja może mieć miejsce nawet wtedy, gdy kupujemy mieszkanie przez biuro nieruchomości. Musimy pamiętać, że nie wszystkie wady widać gołym okiem, niektóre mogą ujrzeć światło dzienne nawet po pół roku użytkowania. Nowe mieszkanie to zwykle gwarant trwałości i jakości, gdyż w nasze ręce zostaje przekazane w stanie surowym, a my wykańczamy go według własnych potrzeb. Mieszkania kupowane od kogoś zwykle również mają wygórowane ceny, dlatego pod względem pieniężnym, zwłaszcza, jeśli dobrze poszukamy, nie powinniśmy stracić za dużo.

Oszczędność

Nowe mieszkanie deweloperskie warto zakupić także wtedy, gdy chcemy jednak zaoszczędzić. Nie będą to kwoty widoczne od razu, ale po dłuższym okresie użytkowania. Deweloperzy dużo chętniej udzielą nam korzystniejszego upustu niż właściciele mieszkań własnościowych. Bardzo często łączna kwota za wynajem jakiegoś mieszkania z opłatami, jest równa kosztom raty i opłat za własne „M”. Dodatkowo, musimy pamiętać, że raty w końcu się skończą, a wynajem nie, dopóki nie przejdziemy „na swoje”. Podobnie z mieszkaniem z rynku wtórnego, remont i ukryte wady, także są często dosyć kosztowne.

Kiedy warto zdecydować się na własne mieszkanie? Przede wszystkim w momencie, gdy wiemy, że będzie nas na nie stać. Mieszkanie deweloperskie to koszty, mimo to w dłuższym okresie użytkowania, uda nam się nieco zaoszczędzić. To, czym powinniśmy się także kierować podejmując tę decyzję, jest fakt chęci posiadania własnych czterech kątów. Być może nie będzie nas na to stać od razu, jednak jeżeli nam zależy, warto dążyć do tego celu. Mieszkania z rynku pierwotnego w znacznym stopniu wolne są także od ukrytych wad, gdyż otrzymujemy je w stanie surowych, zaraz po budowie. Są też o wiele rozsądniejszą alternatywą od budowy domu, szczególnie dla zapracowanych, gdyż budowy takiej, musielibyśmy często pilnować, aby wszystko szło po naszej myśli.

Artykul opublikowany: 2018-01-05 / w dziale: Porady