Na co zwracać uwagę, kupując mieszkania na wynajem?

2018-05-09

Mieszkanie na wynajem może być doskonałym pomysłem na inwestycję, która w dłuższej perspektywie może nam przynieść znaczące zyski. Aby jednak było to możliwe, należy dobrze przemyśleć finansowanie zakupu nieruchomości i zastanowić się nad wyborem mieszkania. Podpowiadamy, jakie są wady i zalety zakupu mieszkania na wynajem oraz na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniej nieruchomości.

Na co zwracać uwagę, kupując mieszkania na wynajem?

W jaki sposób sfinansować zakup mieszkania na wynajem?

Aby kupić mieszkanie z myślą o inwestycji, nie trzeba wcale dysponować ogromną ilością gotówki. Dobrym pomysłem może być wzięcie kredytu hipotecznego. Ten sposób finansowania może okazać się bardzo korzystny, zwłaszcza że obecnie kredyty hipoteczne wyróżniają się dosyć niskim oprocentowaniem. Czynsz od lokatorów pozwoli nam spokojnie spłacać raty kredytu.

Należy jednak pamiętać, że chociaż chcąc kupić mieszkanie na wynajem nie musimy dysponować od razu całą sumą, to będzie nam potrzebny pewien zapas finansowy. Przede wszystkim będziemy potrzebowali pieniędzy na wkład własny przy kredycie, załatwienie wszelkich formalności związanych z zakupem mieszkania, ewentualny remont i ubezpieczenie. Powinniśmy pamiętać również o tym, że po zakupie mieszkania mogą zdarzyć się okresy, gdy nie będziemy mieć lokatorów. W tym czasie również będziemy musieli spłacać raty kredytu hipotecznego, dlatego też powinniśmy mieć przygotowaną pewną rezerwę finansową.

Jak wybrać odpowiednie mieszkanie na wynajem?

Sukces inwestycji zależy przede wszystkim od wyboru odpowiedniego mieszkania. Jednym z najważniejszych czynników jest lokalizacja. Wybierając mieszkanie w odpowiednim miejscu (na przykład w centrum miasta czy w regionach turystycznych) w zasadzie możemy mieć pewność, że zawsze znajdziemy lokatorów. Takie mieszkania są jednak najdroższe. Dobrym rozwiązaniem może być zakup nieruchomości poza ścisłym centrum miasta, w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy, do której jest dobry dojazd. Przykładem może być nowa inwestycja w Krakowie Dąbie Plaza budowana przez dewelopera Budrem.

Równie ważny jest stan samego mieszkania. Jeżeli zakupimy nieruchomość w dobrym stanie, nie będziemy musieli przeznaczać dodatkowych środków na remont. Przy zakupie powinniśmy również zwrócić uwagę na ilość i rozkład pokojów. Mieszkania wielopokojowe dają największą szansę na zarobek. Na pewno nie powinniśmy decydować się na kupno mieszkania z pokojem "przechodnim". Takie mieszkania bardzo ciężko jest wynająć.

Ryzyko związane z inwestowaniem w mieszkania na wynajem

Należy pamiętać o tym, że chociaż zakup mieszkania na wynajem może być szansą na duży zarobek, to wiąże się również z pewnym ryzykiem. Zyski z inwestycji zobaczymy dopiero po wielu latach, natomiast na początku będziemy musieli ponieść znaczne koszty. Istnieje ryzyko, że w pewnych okresach nie będziemy mogli znaleźć chętnych na wynajem mieszkania.

Najwięcej obaw wiąże się z zaniedbaniem lub wręcz zniszczeniem mieszkania przez lokatorów lub niepłaceniem przez nich czynszu. Takich przykrych sytuacji można jednak uniknąć, regularnie zaglądając do mieszkania i kontrolując jego stan oraz odpowiednio konstruując umowę.

Artykul opublikowany: 2018-05-09 / w dziale: Inwestowanie