Podatek od wynajmu mieszkania – co warto o nim wiedzieć?

2018-04-20

Wynajmowanie mieszkania może być bardzo dochodowym przedsięwzięciem, jednak to, ile tak naprawdę na nim zarobimy, w dużej mierze zależy od wybranej przez nas formy opodatkowania. Osoby, które nie zajmują się zawodowo wynajmowaniem nieruchomości mają bowiem do wyboru dwie formy opodatkowania.

Podatek od wynajmu mieszkania – co warto o nim wiedzieć?

Podatek od wynajmu mieszkania – ryczałt czy skala podatkowa?

Każdy dochód, jaki uzyskujemy, podlega opodatkowaniu. Nie inaczej sytuacja wygląda także w przypadku wynajmowania mieszkania, z którego to tytułu także musimy odprowadzić podatek. To, jak będzie on wysoki, zależy od wybranej przez nas formy opodatkowania.

Prywatni właściciele mieszkań, którzy zdecydują się na ich wynajem do wyboru mają dwie formy opodatkowania:

  • ryczałt liczony od przychodów (8,5%),
  • zasady ogólne, czyli skala podatkowa (18 lub 32%).

Jeśli wybieramy podatek od wynajmu mieszkania płacony w formie ryczałtu, wyboru tej formy opodatkowania powinnyśmy dokonać do 20. dnia pierwszego miesiąca od podpisania umowy najmu. Wybór ryczałtu zgłaszamy w swoim Urzędzie Skarbowym składając stosowane oświadczenie skierowane do jego naczelnika.

Warto mieć również świadomość, że jeśli nie złożymy oświadczenia w tym terminie, US wybierze za nas formę rozliczenia i będzie to skala podatkowa. Wybór określonej formy rozliczenia obowiązuje nas przez cały rok podatkowy, co oznacza, że jej zmiany możemy dokonać do 20 stycznia kolejnego roku.

Co bardziej się opłaca: ryczałt czy skala podatkowa?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wysokość podatku, który zapłacimy US, zależy od konkretnego przypadku. Warto więc wcześniej dokładnie przeanalizować koszty oraz dokonać stosownych wyliczeń, które pozwolą nam ocenić, czy mniej podatku zapłacimy wybierając ryczałt, czy skalę podatkową.

W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, czy to my, jako właściciele mieszkania, ponosimy koszty związane z jego wynajmem. Ma to miejsce np. w sytuacji, kiedy to my opłacamy media, czynsz, płacimy odsetki od kredytu na zakup tego mieszkania, opłacamy co miesiąc ubezpieczenie itp. W takiej sytuacji, bardzo często bardziej opłacalna od ryczałtu okazuje się być skala podatkowa.

Mimo tego bowiem, że podatek jest wyższy procentowo, to jednak jego wysokość jest liczona nie od przychodu, ale od faktycznego dochodu, jaki osiągniemy w danym roku podatkowym. Na zmniejszenie podstawy opodatkowania wpływ na także amortyzacja nieruchomości (1,5%), a także wydatki na prace remontowe, zakup wyposażenia do mieszkania i inne koszty, które ponieśliśmy w związku z jego przygotowaniem pod wynajem.

Wysokość rocznych dochodów a progi podatkowe w skali podatkowej

Istotne do wyboru najbardziej opłacalnej dla nas formy opodatkowania wynajmu mieszkania jest także wysokość osiąganego przez nas dochodu w danym roku podatkowym. Do dochodu z wynajmu mieszkania w przypadku wyboru skali podatkowej doliczyć musimy bowiem także wysokość dochodów osiąganych przez nas z innych źródeł (np. z umowy o pracę). Jeśli suma tych wszystkich dochodów nie przekroczy dolnego progu podatkowego zapłacimy podatek od wynajmu mieszkania w wysokości 18%. Jeśli będzie natomiast wyższa, US zabierze nam 32% podatku.

Jak widać, wybór odpowiedniej formy opodatkowania wynajmu mieszkania nie jest łatwy. To jednak od niego w dużej mierze zależy, ile pieniędzy tak naprawdę zarobimy na wynajmie. Jeśli interesuje Cię więc podatek od wynajmu mieszkania na Wynajemca.com.pl znajdziesz na jego temat liczne artykuły, które jeszcze lepiej przybliżą Ci ten temat oraz pomogą w wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości.

Artykul opublikowany: 2018-04-20 / w dziale: Finanse