Podsumowanie II kwartału 2017r na rynku nieruchomości komercyjnych
Savills to firma doradcza działająca na różnych rynkach. Jednym z nich jest ten związany z nieruchomościami komercyjnymi. W wyniku swojej działalności, firma opublikowała raport odnoszący się do polskiego rynku nieruchomości komercyjnych w II kwartale 2017 roku. Jak prezentują się te dane, jak wygląda sytuacja na rynku, jakie są prognozy?
Inwestycje na ponad miliard złotych
II półrocze 2017 roku to ponad miliard złotych przeznaczonych na inwestycje na rynku nieruchomości komercyjnych, a tempo wzrostu nakazuje twierdzić, że cały rok zostanie zakończony inwestycjami w granicach 4,5 miliarda złotych, co będzie porównywalne do poprzedniego roku. Pierwszy kwartał tego roku nie był zbyt obfity dla rynku nieruchomości komercyjnych gdyż dokonano na nim transakcji jedynie na kwotę 0,5 miliarda złotych. Ale można to tłumaczyć przede wszystkim okresem zimowym, kiedy to wszystkie działy rynku nieruchomości odnotowują spadki. Podsumowując pierwsze półrocze, całość transakcji zamknęła się w kwocie 1,5 miliarda złotych. Tutaj jednak jest widoczny spadek aż o 24% w porównaniu do tego co było przez pierwsze sześć miesięcy roku 2016.
Wielkie transakcje w dziale nieruchomości handlowych
II kwartał to kilka dużych transakcji związanych ze zmianami właścicieli obiektów handlowych. Największa z nich to zakup przez European Retail Parks SCSp z Luksemburga 4 parków handlowych będących w bezpośrednim sąsiedztwie IKEA. Transakcja opiewa na kwotę 900 mln Euro, jednak oprócz 4 polskich parków handlowych należy do tego doliczyć kolejnych 21 zlokalizowanych w różnych krajach Europy.
Fundusz RREEF Spezial Invest (należący do Deutsche Bank) dokonał zakupu centrów Fashion House, które zlokalizowane są w Gdańsku, Piasecznie oraz Sosnowcu. To kolejna zmiana właściciela Fashion House, pierwsza miała miejsce w latach 2007-2008. W ramach transkacji sprzedano centra z liczbą około 320 sklepów i zajmujących ponad 50 tysięcy m2.
Jednak transakcje są przeprowadzone nie tylko w największych miastach, o największym potencjale. To również aktywność inwestorów w wielu mniejszych miastach. Warto odnotować sprzedaż Blackstone czyli czterech centrów handlowych znajdujących się w Kłodzku, Zamościu, Kaliszu oraz Włocławku. Kupcem jest Echo Polska Properties, a za całość zapłacono 141,60 mln Euro. Echo Polska Properties stał się również w II kwartale posiadaczem udziałów w takich miejscach jak Centrum Krakowska 61 w Warszawie czy Centrum Zakopianka w Krakowie. Do tego firma będzie posiadała 70% udziałów w Galerii Młociny.
Inwestycje koncentrują się nie tylko w największych polskich miasta, nie tylko tam gdzie potencjał jest największy. W mniejszych miastach takich jak choćby Sieradz (42 tys. mieszkańców) czy Świdnica (ok. 60 tys mieszkańców) również doszło do zmian właścicielskich w galeriach handlowych.
Brak spektakularnych transakcji na rynku nieruchomości biurowych
Rynek nieruchomości biurowych w II kwartale zanotował zastój. Największa transakcja, o wartości 62 mln Euro miała miejsce w Poznaniu, budynek Maraton przeszedł z rąk Skanska do Union Investment. Nie odnotowano zbyt wielu spektakularnych transakcji, co nie oznacza, że rynek nieruchomości biurowych ma się źle.
Przykładowo na rynku warszawskim, który jest zdecydowanym liderem i obecnie dysponuje powierzchniami biurowymi o łącznej wielkości 5,16 mln m2, udało się zakontraktować między innymi wynajem 18 tys m2. Wynajmujący to Bank Millenium. Ponad 13 tys m2 potrzebował z kolei Alior Bank. Równocześnie coraz lepiej radzą sobie pozostałe miasta w Polsce, sukcesywnie skracające dystans dzielący je od Warszawy w dziedzinie powierzchni biurowych. Już teraz odnotowywane są przypadki braków powierzchni biurowych do wynajmu w takich miejscach jak trójmiasto, Łódź czy Kraków.
Ukończenie wielkich inwestycji magazynowych
Przybywa nieruchomości magazynowych, oddawane są kolejne wielkie inwestycje. Przykładowo rozbudowano Prologis Park Piotrków II (42,1 tys. m2) czy P3 Błonie (45,6 tys. m2). Nadal największa aktywność jest na rynku warszawskim i okolicach. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na znakomite wyniki rynku poznańskiego oraz Górnego Śląska. Polska Centralna oraz Górny Śląsk to regiony gdzie dokonała się największa komercjalizacja powierzchni, mowa o kilkuset tysiącach metrów kwadratowych dla każdego z regionów. Koniec drugiego kwartału 2017 roku to rozpoczęte inwestycje budowlane w powierzchnie magazynowe o łącznej wielkości 1,6 mln. M2.
Ile zarabia się na nieruchomościach komercyjnych?
Stopy zwrotu na konkretnych rynkach nieruchomości komercyjnych nie różnią się zbytnio od siebie. Przykładowo jeżeli mowa o największych zyskach, to te znajdują się w nieruchomościach magazynowych, można osiągnąć stopę zwrotu 7%. Pozostałe rynki nieruchomości komercyjnych czyli handlowe biurowe, lokale usługowe dają stopy zwrotu na poziomie około 5%.
Artykuł przygotowany we współpracy z: https://www.inpro.com.pl/optima/mieszkania-gdansk-jasien/lokale-uslugowe